Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Sq ft |
| Belt Thickness | 4 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1.0mm to 3.50 mm |
| Usage/Application | Furnace Application |
| Maximum Wire Operating Temperature | Upto 1100 Degree C |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Meter |
| Belt Thickness | 3 mm |
| Belt Width | 100 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Features | Heat Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Product Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Material Grade | SS 316 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 sq ft |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Hot Rolled |
| Tensile Strength | 100-300 Mpa |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Surface Finish | Bright |
Double balanced metal (mesh) belt is similar to the balance weave
construction, however it incorporates pairs of right and left hand spiral joined at
crimped or straight rods. A modified variation of balance weave, using two interwoven
spirals. Two 12 pitch spirals are woven together to form a 24 pitch belt.
This construction offers straight tracking and greater strength than a
balance weave belt. These belts are often used for air flow and or where there
is a need for clearance for cleaning purposes most commonly used in elevated
temperature applications for Sintering, Brazing and Annealing.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Meter |
| Thickness | 5 mm |
| Type of Conveyor Belt | Sidewall Conveyor Belt |
| Belt Thickness | 3 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Belt Width | More than 1000 mm |
| Features | Heat Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Roll |
Additional Information: