Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Belt Thickness | 6 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chocolate Coating |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Surface Finish | Polished |
| Material Grade | SS 316 |
Enrober belts are used in many industries. The belts have a light weight single layer construction and are positively driven by sprockets. The belts have an open structure (70 – 85 % open) and are frequently used in cooling, baking, draying, heating, decorating, battering and packing machines for light products. Enrober belts are made of stainless steel wire of spring wire. Wire diameters varies from 0.9 until 2.5 mm. Pitches from 4 mm until 20 mm, and belt widths from 50 mm until 3 metre. We can make custom dimensions too because on order basis. Belts executed with single loop (most common) or double looped edges for special occasions.The product is mainly used in foodstuff industry for baking chocolate and biscuits, dehydrating and drying deep-frozen vegetables, and in electronic machinery, printing industry, snacks, fish, pizzas, vegetables, bread, pastry, meat, candy (small) potatoes, etc Flat flex belts are normally driven by toothed sprockets, made of (stainless) steel or plastic. The number of teeth is free to choose and can be made for every new or existing conveyor.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Belt Thickness | 3 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Food Industries, Packaging Industries, Tyre Industries, Chapati Making Machines |
| Rod diameter | 1.2-5 mm |
| Wire Diameter | 1.2-5 mm |
| Suface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 316 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Tensile Strength | 100-300 Mpa |
| Wire Diameter | 0.5-8 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Bright |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Meter |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Belt Width | 100 mm |
| Usage/Application | Food Industries, Packaging Industries, Tyre Industries, Chapati Making Machines etc |
| Features | Heat Resistant |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 310 |
| Surface Finish | Polished |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Type | Enrober Belt |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0.9 to 3.2 mm |
| Surface Finishing | Bright |
| Tensile Strength | Spring Hard |
| Usage/Application | Chocolate Enrobing, Pizza Baking, Chappatti Making, Heating, Drying, Cooling, Frying, etc |
| Grade | SS302, SS304, SS316L |
| Temp Range | -100 Degree C to 750 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Roll |
The product is mainly used in foodstuff industry for baking chocolate and biscuits,dehydrating and drying deep-frozen vegetables,and in electronic machinery, printing industry, snacks, fish, pizzas, vegetables, bread, pastry, meat, candy,(small) potatoes, etc Flat flex belts are normally driven by toothed sprockets, made of (stainless) steel or plastic. The number of teeth is free to choose and can be made for every new or existing conveyor.
Stainless Steel Metal Mesh Enrober Conveyor belt: also called ladder belt, flat line belt or Z shape belt, always driven by sprockets, has good air permeability, tensile force uniform, fine workmanship, flat flex belt has characteristics of flexible rotation, good stability, high temperature resistance, pressure resistance, corrosion resistance, long service life.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finishing | Ordinary Finish & Electropolishing Finish |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Textile Dying Application, Snack Food Fryer, Chocolate Enrobing Application |
| Wire Diameter | 0.9MM, 1.20MM, 1.60MM, 2.00MM. 2.50MM |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Material Grade | SS 316 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0.9mm to 3.2mm |
| Surface Finishing | Bright, Electropolished |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Chocolate Enrobing, Pizza Baking, Cooling, Frying, etc |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Roll |
The product is mainly used in foodstuff industry for baking chocolate and biscuits,dehydrating and drying deep-frozen vegetables,and in electronic machinery, printing industry, snacks, fish, pizzas, vegetables, bread, pastry, meat, candy,(small) potatoes, etc.
Flat flex belts are normally driven by toothed sprockets, made of (stainless) steel or plastic. The number of teeth is free to choose and can be made for every new or existing conveyor.
Stainless Steel Metal Mesh Enrober Conveyor belt: also called ladder belt, flat line belt or Z shape belt, always driven by sprockets, has good air permeability, tensile force uniform, fine workmanship, flat flex belt has characteristics of flexible rotation, good stability, high temperature resistance, pressure resistance, corrosion resistance, long service life.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Belt Thickness | 1 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Snack Food Fryer |
| Grade | SS304 and SS316L |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Roll |
Enrober belts are used in many industries. The belts have a light weight single layer construction and are positively driven by sprockets. The belts have an open structure (70 – 85 % open) and are frequently used in cooling, baking, draying, heating, decorating, battering and packing machines for light products. Enrober belts are made of stainless steel wire of spring wire. Wire diameters varies from 0.9 until 2.5 mm. Pitches from 4 mm until 20 mm, and belt widths from 50 mm until 3 metre. We can make custom dimensions too because on order basis. Belts executed with single loop (most common) or double looped edges for special occasions.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Meter |
| Belt Thickness | 2 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finishing | Ordinary Finish & Electropolish Finish |
| Wire Diameter | 1.20 mm, 1.60 mm, 2.00 mm, 2.50 mm |
| Usage/Application | Pizza Belt, Electronic Circuit Conveyor |
| Weave Style | Enrober Belt |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Technique | Hot Rolled |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finishing | Ordinary & Electropolish |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Chocolate Enrobing, Pizza Belt |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Roll |
The product is mainly used in foodstuff industry for baking chocolate and biscuits,dehydrating and drying deep-frozen vegetables,and in electronic machinery, printing industry, snacks, fish, pizzas, vegetables, bread, pastry, meat, candy, (small) potatoes, etc Flat flex belts are normally driven by toothed sprockets, made of (stainless) steel or plastic. The number of teeth is free to choose and can be made for every new or existing conveyor.
Stainless Steel Metal Mesh Enrober Conveyor belt: also called ladder belt, flat line belt or Z shape belt, always driven by sprockets, has good air permeability, tensile force uniform, fine workmanship, flat flex belt has characteristics of flexible rotation, good stability, high temperature resistance, pressure resistance, corrosion resistance, long service life.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Tensile Strength | 100-300 Mpa |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Bright |
| Material Grade | SS 316 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 sq ft |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Rod diameter | 1.2-5 mm |
| Wire Diameter | 1.2-5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Roll |
Additional Information: