Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Belt Thickness | 3 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Rod diameter | 1.2-5 mm |
| Wire Diameter | 1.2-5 mm |
| Suface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Roll |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 sq ft |
| Belt Thickness | 4 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Food Industries, Packaging Industries, Type Industries, Chapati Making Machines, Pizza Machines |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Roll |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 4 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 314 |
| Mesh Pitch | 4 mm |
| Spiral Wire Diameter | 1.2 mm |
| Cross Rod Diameter | 1.2 mm |
All our belts have a left hand and right hand spiral linked with a criped cross rod, the stress on both the sides is properly balanced, which results in a smooth straight riding belt with minimum of expansion along the length or width.
Compound balanced belt is produced with right-and left-hand spirals fitted closely together for a smooth, dense weave generally assembled with a straight connecting rod. The Compound balanced belts offer the tightest design of any woven wire belt. The design has a smooth carrying surface to carry very fine or heavy products. Compound balance weave belts are extensively used in the Heat Treat Industry for fasteners as well is in the baking industry for cookies, Snack Foods and Crackers.
Applications
| Specifications | Mesh Pitch | Spiral Wire Dia (mm) | Cross Rod DIA (mm) |
| T-6: 48-52-16 | 4 | 1.2 | 1.2 |
| T-6: 48-52-16 | 4 | 1.6 | 1.6 |
| T-6: 48-52-16 | 4 | 1.6 | 1.6 |
| T-6: 48-38-14 | 4 | 2 | 2 |
| T-6: 48-26-14-12 | 4 | 2 | 2.6 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Belt Width | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Suface Finishing | Polished |
| Product Material | SS |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Roll |
| Wire Diameter | 2.23 mm |
Owing to years of experience in the industry, we offer our clients Metal Conveyor Belts. These belts are categorized in various designs, shapes and sizes as per the requirement of the client. Our company use high grade metal, which is sourced from the authentic vendors of the industry. These belts are widely used in food processing, Glass & Ceramic industry and Automobile & Heat treatment. a team of deft personnel ensures that our products are delivered at clients' premises within scheduled time. We offer products with consistent thickness to provide the smoothest carrying surface. We use advanced equipments in completion of these belts to render Maximum client satisfaction. Additionally, we offer our services at economical prices.
Features:
Application
Additional Information: