Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 sq ft |
| Length | 5 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Food Industries, Packaging Industries, Tyre Industries etc |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 316 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Length | 50 Feet |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1.2, 1.6 mm |
| Surface Finishing | Normal, Electropolish |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Baking, Dewatering, Convey Heavy Particles, Furnaces |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Length | 50 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 1.20, 1.60 mm |
| Surface Finishing | Normal & Electropolish |
| Usage/Application | Weed Cleaning, Dewatering, Furnace, Shrik Tunnel, Etc |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Roll |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Length | 30 Feet |
| Material | SS316L |
| Thickness | 1.2 & 1.6 mm |
| Surface Finishing | Normal & Electropolish |
| Usage/Application | Sorting, Seiving & Waste Handling System, Etc |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Length | 20 Feet |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1.2 & 1.6 mm |
| Surface Finishing | Normal & Electropolish |
| Usage/Application | Dewatering Application, Snack Food |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Meter |
| Belt Thickness | 2 mm |
| Material | Metal |
| Belt Width | More than 1000 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Features | Heat Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Length | 10 Feet |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Tensile Strength | 100-300 Mpa |
| Wire Diameter | 0.5-8 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Length | 30 Feet |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1.60 mm |
| Weave Style | Honvey Comb Belt |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Rod diameter | 1.2-5 mm |
| Wire Diameter | 1.2.5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangle |