Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Grade | SS 316 |
| Suface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangle |
Compound balanced belt is produced with right-and left-hand spirals fitted closely together for a smooth, dense weave generally assembled with a straight connecting rod. The Compound balanced belts offer the tightest design of any woven wire belt. The design has a smooth carrying surface to carry very fine or heavy products. Compound balance weave belts are extensively used in the Heat Treat Industry for fasteners as well is in the baking industry for cookies, Snack Foods and Crackers.There is a high demand for these panel belts in market by our customers. These belts are bent over the cross rod to provide more flexibility and compressive strength to the belt. These belts are well known for their superior performance and strength. We use supreme quality material for making these belts like hot dip galvanized, black iron and SS wire.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.5-8 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Tensile Strength | 100-300 Mpa |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Bright |
| Material Grade | SS 316 |
There is a high demand for these panel belts in market by our customers. These belts are bent over the cross rod to provide more flexibility and compressive strength to the belt. These belts are well known for their superior performance and strength. We use supreme quality material for making these belts like hot dip galvanized, black iron and SS wire.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Wire Diameter | 1.2-3.5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Roll |
Additional Information: