Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Meter |
| Length | 5 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Rod diameter | 1.2-3 mm |
| Wire Diameter | 1.2-3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
These straight-line belts are the optimal choice for friction driven conveyors. With alternating right and left hand spiral construction and endless customization options, Interlock Mesh Belts's balanced weave belts deliver better stability, heavier loads and increased surface area. Balanced weave belts are often the heart and soul of many bakeries and snack food operations.
Balanced belting:
An economical weave with high tensile strength and minimal tendency to track to either side of the drive pulley make this belt suitable for many applications
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 sq ft |
| Length | 5 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5.5 mm |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Roll |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Food Industries, Packaging Industries, Tyre Industries, Chapati Making Machines etc |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Belt Thickness | 3 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 10.02 |
| Surface Finishing | Polished |
| Rod diameter | 1.2-5 mm |
| Wire Diameter | 1.2-5 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 316 |
These straight-line belts are the optimal choice for friction driven conveyors. With alternating right and left hand spiral construction and endless customization options, Interlock Mesh Belts's balanced weave belts deliver better stability, heavier loads and increased surface area. Balanced weave belts are often the heart and soul of many bakeries and snack food operations.
Balanced belting:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Belt Width | 100 mm |
| Usage/Application | Food Industries, Packaging Industries, Tyre Industries, Chapati Making Machines etc |
| Packaging Type | Roll |
| Features | Heat Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Material Grde | SS 316 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 sq ft |
| Length | 6 feet |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Belt Width | 200 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Food Industries, Packaging Industries, Tyre Industries, Chapati Making Machines |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Roll |
These straight-line belts are the optimal choice for friction driven conveyors. With alternating right and left hand spiral construction and endless customization options, Interlock Mesh Belts's balanced weave belts deliver better stability, heavier loads and increased surface area. Balanced weave belts are often the heart and soul of many bakeries and snack food operations.
Balanced belting:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Roll |
These straight-line belts are the optimal choice for friction driven conveyors. With alternating right and left hand spiral construction and endless customization options, Interlock Mesh Belts's balanced weave belts deliver better stability, heavier loads and increased surface area. Balanced weave belts are often the heart and soul of many bakeries and snack food operations.
Balanced belting:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 sq ft |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Belt Width | 200 mm |
| Features | Heat Resistant |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Wire Diameter | 0.5-8 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Material Grade | SS 316 |
These straight-line belts are the optimal choice for friction driven conveyors. With alternating right and left hand spiral construction and endless customization options, Interlock Mesh Belts's balanced weave belts deliver better stability, heavier loads and increased surface area. Balanced weave belts are often the heart and soul of many bakeries and snack food operations.
Balanced belting:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1.2 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Roll |
These straight-line belts are the optimal choice for friction driven conveyors. With alternating right and left hand spiral construction and endless customization options, Interlock Mesh Belts's balanced weave belts deliver better stability, heavier loads and increased surface area. Balanced weave belts are often the heart and soul of many bakeries and snack food operations.
Balanced belting:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 sq ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1.2 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Rod diameter | 1.2-3 mm |
| Wire Diameter | 1.2-3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 13.92 |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Cooling. Drying. Washing. Decoration. Baking. Ovens. Drainage etc |
| Wire Diameter | 1.2 - 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Cross Wire Diameter | 1.2-4.0 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Material Grade | SS 316 |
Balanced weave Cleated Wire MesH belts are a series of left and right hand wire mesh
spirals connected by a crimped rod to create a balanced weave that is
straight tracking. It is the most versatile belt used in a variety industries.
Some balanced weave belts are positively driven by a sprocket or a pinroll.
Balanced weave belts can be manufactured to match new or existing pinrolls
and are available in a wide range of specifications.
Interlock Mesh Belts’s balanced weave belts deliver better stability,
heavier loads and increased surface area. Balanced weave belts are often
the heart and soul of many bakeries and snack food operations. An
economical weave with high tensile strength and minimal tendency to track
to either side of the drive pulley make this belt suitable for many applications.
Features & benefits:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Belt Thickness | 3 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Food Industries, Packaging Industries, Tyre Industries, Chapati Making Machines |
| Surface Finishing | Polished |
| Wire Diameter | 1.2-5 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
These straight-line belts are the optimal choice for friction driven conveyors. With alternating right and left hand spiral construction and endless customization options, Interlock Mesh Belts's balanced weave belts deliver better stability, heavier loads and increased surface area. Balanced weave belts are often the heart and soul of many bakeries and snack food operations.
Balanced belting:
Additional Information: